Proč to dělám?

Proč chcete po minulých zkušenostech opět do vlády?

Máme nápady a prosadíme je i s Babišem. Stačí být ve vládě, ne v opozici.

Jako strana máme dlouhodobý program, který postupně plníme. Za dobu naší existence jsme prosadili nespočet věcí, které pomohly zaměstnancům, rodinám s dětmi i sociálně slabým. Výsledky jednání o vládě ukázaly, že naše programové priority dokážeme prosadit i při jednání s Andrejem Babišem, jehož hnutí ve volbách získalo násobně více hlasů než my. Proto bychom z angažmá ve vládě neměli mít strach. Máme totiž sílu svůj program prosadit.

Čím si vysvětlujete nízký zisk v posledních volbách?

„Máme poslední šanci získat zpět důvěru voličů. Žádné příště nebude.“

Naše voliče jsme zklamali. Hodně let jsme se nestarali o rostoucí problém exekucí. Ignorovali jsme, že není dost školek a rodiče tak musí zůstávat s dětmi doma, ačkoli by se rádi alespoň částečně vrátili do zaměstnání. V našich městech bujel byznys s chudobou, a my jsme proti tomu nic nepodnikli. A když už se nám v minulé vládě něco podařilo, komunikovali jsme tak neobratně, že si naše úspěchy vzalo hnutí ANO. Voliči se nám za to odměnili sedmi procentním ziskem v minulých volbách. Jejich důvěru zpět nezískáme nečinností v opozici. Musíme se aktivně podílet na vládě, realizovat náš program a jasně, srozumitelně a hlasitě říkat lidem, co jsme pro ně ve vládě vyjednali. Vstup do vlády je naše poslední šance. Žádné příště už nebude, protože pokud něco neuděláme, nedostaneme se v příštích volbách do sněmovny.

Co chcete ve vládě prosazovat?

„Neúčast na vládě = stop zvyšování minimální mzdy, nezvýšení rodičovského příspěvku a neproplácení prvních tří dnů nemocenské.“

Smyslem existence ČSSD je pomáhat lidem, kteří si sami nepomohou. Nikdy jsme nevěřili, že to za nás vyřeší trh nebo jiné neviditelné síly. Naopak věříme, že stát je tu proto, aby vyrovnával přirozené rozdíly mezi lidmi a přispíval tak k sociálnímu smíru. Proto jsme při jednáních o vládě kladli hlavní důraz na body, které by si velkopodnikatel Andrej Babiš z vlastní vůle do programu nikdy nedal: zvyšování minimální mzdy, zvýšení rodičovského příspěvku nebo proplácení prvních tří dnů nemocenské. Tato opatření příznivě ovlivní život milionů lidí. Pokud však ve vládě nebudeme, tak se nikdy nezrealizují.

Jaké bylo nejlepší období ČSSD?

„Vraťme ČSSD sílu, kterou měla za Miloše Zemana.“

Byli jsme vedoucí politickou silou v naší zemi. Naše volební zisky několik voleb po sobě přesahovaly 30 procent. Bylo to nejenom vizionářstvím a politickou obratností Miloše Zemana. Bylo to i proto, že jsme měli jasně formulovaný program, který jsme dokázali prosazovat prostřednictvím aktivní účasti na vládě. Věřím, že jsme schopní se dostat opět na vrchol. Musíme ale být aktivní a prosazovat náš program. To je možné jen ve vládě.

Nemáte obavu ze spolupráce s KSČM?

„S komunisty prosadíme levicový program. Ale extrémy nepřipustíme.“

Nespočet lidí má výhrady ke spolupráci s KSČM. Vzhledem k historickým zkušenostem sociální demokracie se tomu vůbec nedivím. Je tu však několik podstatných aspektů. KSČM bude vládu jen tolerovat. Nebudou jejími aktivními členy. K tomu máme s KSČM řadu společných levicových témat. A v neposlední řadě zkušenosti ze spolupráce s KSČM na krajské či obecní úrovni nevyznívají špatně. Věřím, že podmínky fungování vlády, které jsme vyjednali, umožní shodu s KSČM na levicových tématech, a zároveň nepřipustí prosazování extrémních názorů této strany.

Jaký je váš postoj k EU a NATO?

„Jsme zárukou členství v EU a NATO. Kromě nás to nikdo nezajistí.“

Do vlády se v dnešní době chtějí dostat uskupení, která napadají naše členství v EU a NATO. Byla to ČSSD, za jejíž vlády ČR do EU vstoupila. Naše strana také dlouhodobě zastává proevropské postoje a bojuje za myšlenku sociálního státu, která je vlastní převážné většině zemí EU. Stejně tak dobře víme, že jen členství v NATO zajišťuje naši obranyschopnost. Zároveň však chci, abychom v NATO byli plnohodnotnými partnery a v EU abychom hráli roli sebevědomého hráče, který si nenechá vnutit, co sám nechce. I proto musí být ČSSD součástí vládní koalice. Kromě nás totiž nezpochybnitelnost našeho členství v EU a NATO nikdo nezajistí a silnou pozici nám v EU také nikdo jiný nevyjedná.

Co budete dělat pro zaměstnance?

„Když roste ekonomika, ať rostou i mzdy.“

Sociální demokracie vznikla proto, aby bojovala za práva zaměstnanců. A děláme to dodnes. Pokud nebudeme ve vládě, nebude se nikdo ohlížet na práva pracujících. Nikdo se nepostaví za průběžné navyšování minimální mzdy a nikdo také nedohlédne na navyšování platů ve veřejném sektoru, aby nezaostával za soukromou sférou. Jsem toho názoru, že pokud roste ekonomika, musí to pocítit i zaměstnanci na svých peněženkách, ne pouze majitelé firem na svých nových autech.

Jak chcete řešit kritickou situaci v sociálních službách?

„Chceme více lůžek v domovech důchodců a a domovech pro lidi se zdravotním postižením.“

Rok co rok jsme jako sociální demokraté ve sněmovně bojovali za navýšení rozpočtu na sociální služby. Ze statistik je však zřejmé, že to stále nestačí. Proto musíme prosadit výrazné navýšení kapacity sociálních služeb. To znamená: více lůžek v domovech důchodců, domovech se zvláštním režimem (pro lidi s Alzheimerovou chorobou, stařeckou demencí a jinými problémy) a domovech pro lidi se zdravotním postižením. Ve všech těchto institucích chybí tisíce či dokonce deseti tisíce míst pro potřebné. A to musíme změnit. Bez vlivu na rozpočet to však nepůjde.

Jak zarazíte byznys s chudobou?

„Stop byznysu s chudobou, chceme férové nájemné.“

Ceny bydlení v Česku rostou raketovým tempem a doplácejí na to ti nejzranitelnější. Ve vládě proto musíme konečně prosadit zákon o sociálním bydlení a zároveň upravit legislativu týkající se příspěvku a doplatku na bydlení. Byznys s chudobou prostě musíme zarazit. Zároveň bych chtěl vznik zvláštního týmu složeného z expertů ministerstva práce a policistů, který by kontroloval využívání sociálních dávek a oprávněnost jejich výše. Není možné, aby si někdo za garsonku v ruině účtoval patnáct tisíc měsíčně a stát mu to proplácel.

Co podle vás zapříčinilo pád ČSSD v minulých volbách?

„Program Antibabiš si ČSSD vyzkoušela v minulých letech a výsledkem bylo 30 procent pro ANO a sedm pro ČSSD.“

Poslední volby musíme vnímat jako křižovatku. Buď budeme pokračovat v nastaveném trendu a brzy přestane sociální demokracie existovat, nebo se vydáme novou cestou, která nás vrátí zpět na výsluní. V minulých letech jsme udělali řadu chyb. Nechali jsme si vzít důležité body našeho programu a to, co jsme pro lidi udělali, jsme jim nedokázali dostatečně vysvětlit. Jako jednu z hlavních chyb však vidím to, že naše předvolební komunikace se omezila v podstatě na to, že ČSSD není Andrej Babiš. To je ale k ničemu. Negativní komunikace přivedla všechny strany, které ji používaly, do politického hrobu. Musíme jasně a srozumitelně komunikovat náš pozitivní program, který dokáže pomoci občanům a zajistit této zemi prosperitu.

Kontaktujte nás

Pokud se mě chcete na něco zeptat, zastihnete mě na mailu:

jiri@jirizimola.cz