Jsem rodák (28. března 1971) z Třebíče. Ale už rok po mém narození jsme se s rodiči v roce 1972 stěhovali do Nové Bystřice, kde bydlím dodnes. V Nové Bystřici jsem vychodil základní školu, po ní nastoupil na Gymnázium v Jindřichově Hradci a následně na Pedagogickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích s aprobací český jazyk-dějepis. Po vysoké škole jsem nastoupil základní vojenskou službu ve Stříbře a Jindřichově Hradci.

Po škole jsem se do Nové Bystřice zase vrátil a nastoupil jako učitel na místní základní školu. Díky tomu jsem často přicházel do kontaktu s příběhy dětí a jejich rodičů, což dále posílilo můj zájem o veřejné dění. Ve volbách v roce 1998 jsem byl poprvé zvolen do funkce starosty Nové Bystřice a o čtyři roky později mě občané zvolili znovu. V roce 2000 jsem také vstoupil do strany, která mi byla a stále je hodnotově nejbližší, tedy do České strany sociálně demokratické.

Ve straně mě vždy zajímal především můj jihočeský region. Od května 2004 jsem se stal předsedou OVV ČSSD v Jindřichově Hradci, od ledna 2007 místopředsedou KVV ČSSD Jihočeského kraje a od ledna 2009 předsedou KVV ČSSD Jihočeského kraje.

V barvách ČSSD jsem se v roce 2008 stal hejtmanem Jihočeského kraje a na podzim roku 2013 jsem usedl do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Vzhledem k vnitrostranickému dění a v souladu s usnesením strany o zákazu kumulace funkcí jsem však na svůj poslanecký mandát v březnu 2014 rezignoval.

V současnosti jsem člen zastupitelstva města Nová Bystřice a zastupitelstva Jihočeského kraje.

V lednu 2018 jsem se rozhodl kandidovat na předsedu ČSSD. Mým hlavním cílem bylo stranu celkově ozdravit a vrátit jí sílu, kterou před lety měla. Moji spolustraníci mě nakonec zvolili do funkce statutárního místopředsedy. V této funkci jsem se chtěl věnovat hlavně záchraně České strany sociálně demokratické.

Bohužel věci se vyvinuly jinak. Po skoro tři čtvrtě roce od zvolení nového vedení jsem zjistil, že jakákoli tolik potřebná razantní změna v ČSSD je při současném rozložení sil v širším vedení strany (PČSSD, ÚVV) nesplnitelný úkol. Proto jsem na svou funkci rezignoval.

Nyní jezdím za našimi členy po celé České republice a diskutuji s nimi o problémech strany, které vnímám jako nejpalčivější. A také probíráme nutnost návratu k našim programovým prioritám a tradičním voličským skupinám.

V březnu roku 2019 nás čeká sjezd. Jsem zvědavý, zda se současnému vedení strany do té doby podaří prosadit změny, které podle mého názoru ČSSD nezbytně potřebuje ke svému přežití.

Ještě možná trochu k mému soukromému životu. Když mi to pracovní povinnosti dovolí, mám rád sport, i když si rozhodně nedělám naděje na výborné výsledky. Dřív jsem hrával závodně fotbal a dnes mě hodně baví běhání, horské kolo, kolečkové brusle, v zimě lyžování. Nezanevřel jsem ale ani na své původní vzdělání. Pořád mě zajímá historie, dobrá literatura a rád se podívám na dobré filmy.

Středobodem mého života je však moje rodina. Mám tři děti: Adama, Lindu a Laru. I kvůli nim dělám svoji práci tak, abych se za sebe nemusel stydět.

Kontaktujte nás

Pokud se mě chcete na něco zeptat, zastihnete mě na mailu:

jiri@jirizimola.cz